Manevi Ağabeyim
Yıldırım Gürses

0 Hisseler
0
0
0

Türk Müziği’nin unutulmaz ismi, kıymetli bestekar ve ses sanatçısı, bende yeri bir başka ayrı olan kıymetli manevi ağabeyim Yıldırım Gürses, hayatımda kendisi ile tanıştığımız 1967 yılından, aramızdan ayrıldığı güne kadar neredeyse her gün, sonrasında ise evimizde, ailemizde, yüreğimizde her zaman müstesna bir yere sahip oldu, olmaya da devam edecek.

Kendisi ile sayısız güzel hatıramız var. Bir yazıya sığdırmak imkansız, ancak anımsadıkça buraya sırayla yazmaya devam edeceğim.

Yıldırım Gürses Kimdir?

21 Ocak 1938 Bursa doğumlu olan Yıldırım Gürses Türk şarkıcı ve bestecidir.

Bursa Erkek Lisesi’nden mezun olan Yıldırım Gürses üniversiteyi de Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisinde tamamladı Henüz 20 yaşında iken 1959’de Ankara Devlet Operası imtihanına girdi ve Türkiye birincisi oldu. Opera’da 7-8 ay çalıştıktan sonra ayrılan Yıldırım, TRT Ankara Radyosu sınavını birincilikle kazandı. 1961 yılında bir yandan lisansını tamamladı bir yandan da kendi bestelerini “Kazablanka Gazinosu”‘nun sahnelerinde seslendirdi. 

1965’te Hürriyet Gazetesi’nin Altın Mikrofon Yarışması’na sözü, müziği kendisine ait Gençliğe Veda isimli plağı ile yirmi kişiye yakın Türk ve batı müziğinden oluşan orkestrası eşliğinde katılarak birincilik elde etti ve Klasik Türk müziğinde çok sesliliğe geçiş dönemini başladı.

Altın Mikrofon’daki bu başarının ardından albüm, konser ve müzik çalışmalarını hızlandıran Gürses, popüler müziğin en önemli isimlerinden biri oldu. Müzik hayatında 30’a yakın albüm yaptı. Gürses film müziklerinde de besteleri kullanılan en başarılı sanatçılardan biri olarak anıldı.

“İçime Hep Hüzün Doluyor” adlı şarkısı ilk bestesidir. Ardından “Gençliğe Veda” adlı şarkısını besteledi.  “Son Mektup”, “Mazideki Aşk”, “Bir Kırık Kalp”, “Bir Garip Yolcu”, “Sonbahar Rüzgârları” parçaları ile başarı yakaladı. 80′lerin başında Ajda Pekkan ile birlikte “Affetmem Asla Seni” ile yeni bir hamle yaptı. Aynı albümde yer alan “Dertliyim Arkadaş” ve sonra çıkan “Eller Eller” ile “Gül Dudaklım” sanatçının ses getiren şarkıları oldu.

Yıldırım Gürses’in diğer önemli şarkılarından bazıları şunlardır; Mevsimler Yas Tutup Çöller Ağlasın, Liseli Kız, Çal Kanunum Çal, Mazideki Aşk. Aynı zamanda Arif Nihat Asya’nın Fetih Marşı isimli şiirinin sanatçı tarafından yapılan yorumu çok beğenilmiştir. Yıldırım Gürses’in önemli bestelerinden biri “İçime hep hüzün doluyor” sözleriyle başlayan Rast makamındaki şarkısıdır.

Sanatçı, bestekar Yıldırım Gürses’in 30′a yakın albümü ve 350 bestesi bulunmaktadır.1980 yılında TRT’de Türk Hafif Sanat Müziği korosun da şeflik yaptı. Yıldırım Gürses sanatçı Emel Sayın ile birlikte Neşe-i Muhabbet Müzikalini gerçekleştirdi, müzikal Yıldırım Gürses’in bestelerinden oluşmaktaydı, müzik direktörü de Yıldırım Gürses’ti.1986 yılında kendisi kurucu ve başkan olmak üzere ekibi ile birlikte MESAM’ı kurdu ve böylece Türkiye’de ilk kez bestekar ve söz yazarlarının haklarını koruyan Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği adı altında bir meslek birliği kurmuş oldu.1962 yılında kendisi gibi TRT ses sanatçısı olan Ayla Gürses’le evlendi. Yıldırım Beyazıt (d.1971) adında bir oğlu vardır.

Yıldırım Gürses, 18 Kasım 2000 tarihinde 62 yaşında kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldı.

Quis adipiscing ligula donec ullamcorper tellus. Id odio vulputate aliquam nullam vitae tincidunt semper etiam quam donec quis

Donec Massa Integer

Ut eu sem aenean imperdiet. Hendrerit penatibus sem adipiscing aliquet consequat nec orci nascetur.

Etiam massa quam dolor aenean maecenas sociis tellus consectetuer. In sit donec massa integer nisi mus viverra odio ultricies ridiculus. Sapien sem lorem. Aenean sem venenatis arcu tellus fringilla vulputate quis vici nullam nec. Cum quam veni lorem elit aliquet pede in enim. Quam tempus dolor sem consectetuer ullamcorper etiam justo sed in orci eu ridiculus vitae.

  1. Mollis lorem vitae varius.
  2. Felis laoreet justo aenean curabitur donec consequat sit nascetur tellus dapibus.
  3. Maecenas imperdiet vitae vidi vel parturient eleifend mollis eu libero.
  4. Dictum libero felis feugiat fringilla sed etiam vel sem nullam elit vitae eu.
  5. Felis nec eget curabitur sapien nisi aliquam pretium donec dapibus feugiat. Faucibus enim venenatis mus semper.

Enim dapibus ante sapien eleifend dis vulputate quis viverra ultricies vitae eros. Et nunc aenean a hendrerit quisque eu viverra donec consectetuer maecenas massa sit ultricies. Tellus ante quis vici elementum etiam.

Faucibus nullam luctus felis pretium donec

Amet tempus viverra ut libero nascetur id veni ridiculus rhoncus. Dis donec cras ultricies. Eros vivamus enim nec nulla semper imperdiet aenean montes dictum porttitor metus.

Sit dis sed ante integer ullamcorper vel donec tellus a. Nisi vici vulputate elit quis adipiscing aenean imperdiet justo varius. Vel eget luctus a sem pede sit metus nulla maecenas. Etiam eleifend curabitur lorem. Viverra faucibus sem ultricies vitae etiam quam id feugiat in tellus vici ut. Tellus quam varius commodo luctus aliquam nec amet nullam quis viverra sit fringilla consectetuer.

  • Ultricies sit semper leo dolor maecenas.
  • Magnis nam penatibus justo nec quis eget amet venenatis integer rutrum eleifend commodo tincidunt.
  • Aenean nunc pretium lorem ullamcorper leo.
  • Nec arcu ullamcorper lorem mus eu.
  • Elit natoque mollis quisque.

Metus eros tellus viverra justo sapien quam nisi odio eu nullam. Justo neque nam ipsum ullamcorper lorem pellentesque donec condimentum porttitor. Orci ac tempus ridiculus quis maecenas imperdiet neque nascetur veni.

Tincidunt veni tellus orci aenean consectetuer

Sociis consequat adipiscing sit curabitur donec sem luctus cras natoque vulputate dolor eget dapibus. Nec vitae eros ullamcorper laoreet dapibus mus ac ante viverra. A aenean sit augue curabitur et parturient nisi sed enim. Nulla nec quis sit quisque sem commodo ultricies neque. Lorem eget venenatis dui ante luctus ultricies tellus montes. Quis in sapien tempus.

Pede nascetur eros

Aliquam enim arcu ut. Vulputate pede nisi arcu ut nullam. Ac elit ut ullamcorper aenean dolor pede nec aliquam. Cum enim a. Ut dui phasellus cras. Vivamus pulvinar justo faucibus nec semper lorem nullam.

Ut pede leo libero cum ridiculus quis arcu natoque ullamcorper eget nulla sociis. Semper condimentum quam integer lorem. Amet ac dis semper eget a dictum ligula. Justo eu ut. Id ridiculus lorem ut amet dis orci tellus etiam aenean pellentesque. Ultricies dui vel ipsum eleifend dolor ante donec justo nullam.

Eu ridiculus fringilla

Nam dictum vitae penatibus ligula id sem eget ante faucibus feugiat nascetur vel. Pretium vitae mus rhoncus sit maecenas quam felis orci adipiscing. Aenean parturient eget quam. Leo vel lorem sociis phasellus arcu dolor. Dis donec eu pede.

Venenatis ante veni nullam ridiculus penatibus vidi eu consectetuer integer. Vulputate ipsum lorem nascetur rhoncus. Aliquam vitae elit blandit enim eget laoreet. Dapibus leo sociis quis nulla adipiscing amet integer sem ullamcorper in maecenas eu imperdiet.

Ante blandit amet ultricies ut in nam massa rhoncus. Eget eu massa nisi quis viverra dapibus aliquam. Id ridiculus lorem ut amet dis orci tellus etiam aenean pellentesque.

Maecenas tempus aenean nulla viverra neque vel nec cras justo sapien condimentum ut varius. Blandit sem etiam vel nullam vulputate sociis amet varius dolor. Vitae a ut. Etiam rhoncus ante sit. Nisi nullam donec dui eu phasellus a elementum elit faucibus nec. Eros eu pulvinar pede luctus sit aenean lorem.

0 Hisseler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Gibi Olabilir