Neriman Altındağ Tüfekçi

Kıymetli Hocam
Neriman Altındağ Tüfekçi

0 Hisseler
0
0
0

İlk kadın Türk Halk Müziği solisti ve ilk kadın şefi olan kıymetli hocam Neriman Hanım’ın bendeki yeri ayrıdır. Kendisi, 1965 yılında, bana TRT Ailesi kapılarını açan stajyerlik sınavında, 6.000 ses arasından ilgisine mazhar olduğum ve yıllar içinde de bana verdiği pek kıymetli desteği ile yüreğimde hep ayrı bir yeri olan, Türk Halk Müziği’nin öncülerindendir.

Neriman Altındağ Tüfekçi Kimdir?

Türk sanat müziği sanatçısı Perihan Altındağ Sözeri ile kardeştir.

Ailesi aslen Amasyalıdır, babası Amasya’lı Nurettin Behiç Bey‘dir anne tarafı ise Erzurumludur. İlkokulu, Nene Hatun İlkokulu’nda, Ortaöğretimini ise Nişantaşı Kız Lisesi’nde 1942 yılında bitirdi. Liseyi bitirdiği yıl olan 1942’de sınavla Ankara Radyosu‘na girdi.

Türk Halk Müziği‘nin bağımsız bir dal olarak ayrılmasından sonra bu ihtisas dalını seçen ilk kişidir. 1949 yılında Yurttan Sesler Korosu Şef yardımcılığına atandı. 1950 yılında repetitörlük ve 1953 yılında solist öğretmenliği unvanını aldı. 1957 yılında Kadınlar Korosu”nu kurdu ve yönetti. 1959 yılında İstanbul Radyosu‘na atandı. İstanbul Radyosu’nda solistliğin yanı sıra Yurttan Sesler Kadınlar Korosunu kurdu ve yönetti. Türk Müziği Şube Müdür Yardımcılığı görevini de yürüttü.

1972 yılında tekrar Ankara Radyosu’na dönerek solistlik ve şeflik görevlerini burada sürdürdü. İstanbul‘da kurulmakta olan Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı‘nın kuruluş çalışmalarına katılamak amacıyla, 1976 yılında TRT‘den ayrılarak Konservatuvar’a Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Öğretim görevlisi olarak atandı.

Muzaffer Sarısözen‘le evliliğinden Memil Sarısözen (1952) adlı bir oğlu, Nida Tüfekçi ile evliliğinden Gamze (Tüfekçi) Yazıcı (1958) adlı bir kızı vardır.

Sanat yaşamı boyunca çeşitli görevler üstlenmiş olan Neriman Altındağ Tüfekçi, repertuvarında yer alan tüm öğelere ait türkü ve özellikle uzun havaları aslına ve yöre üslubuna uygun yorumuyla solist olarak büyük başarı ve ün kazanmıştır. Zamanın akademik eğitim veren tek kuruluşu olan Ankara Radyosun’da oluşturulan büyük jürilerce yapılan sınavları üstün başarı ile kazanarak; İlk kadın solist, İlk kadın öğretmen, İlk kadın şef ve bugüne kadar Halk Müziği dalında verilen ilk ve tek kadın artist-öğretmen unvanlarına layık görülmüştür. Hançere özelliği ve sesinin genişliği yanı sıra çok titiz çalışması onun, gerek uzunhavalar gerekse kırıkhavalar konusunda en geniş repertuvara sahip Halk Müziği sanatçısı olmasını sağlamıştır. Yüzden fazla derlemesi bulunan Neriman Altındağ Tüfekçi’nin Nida Tüfekçi ile birlikte yazdığı “Memleket Türküleri” adlı bir de kitabı vardır.

Gerek şef ve gerek solist olarak çeşitli radyo ve televizyon konserlerinin yanı sıra, Japon Kültür Bakanlığı’nın özel davetlisi olarak Tokyo ve İşikava‘da açıklamalı konserler vermiştir. Ulusal ve Uluslararası kongre, rostrum ve sempozyumlarda çeşitli bildiriler sunan Neriman Altındağ Tüfekçi, Halk Müziği ile ilgili değişik konularda konferanslar vermiştir. Bugün Halk Müziği’nin ön sıralarında yer alan sanatçıların çoğu onun öğrencileridir.

İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı‘nın yüksek ve lisansüstü bölümlerinde öğretim görevlisi ve Danışma Birimi üyesi olarak çalışmalarına devam etmiştir.

Neriman Altındağ Tüfekçi, 3 Şubat 2009’da geçirdiği kalp krizinin ardından tedavi altına alındığı hastanede öldü.[2]

Kaynak : Wikipedia

Neriman Hanım ile Unutulmaz Anektodlar

Staja başladığımız günlerde Türk Halk Müziği’ne olan hayranlığım dolayısıyla, gönlüm hep daha fazlasını aramakta, daha iyisine ulaşmakta sabırsızlanırdı. Halen de öyle, işte o günlerde, tüm dersleri sıkı bir devamlılıkla takip etmekten hiç geri kalmadım. Bu günlerde, arkadaşım Yaşar Topçam’ın yüzünden, dersi bir kereliğine aksattık. Ertesi gün derse geldiğimde, “Güven Yapar Neredeydiniz?” “Size derse gelmemek yakıştı mı?” dedi.

Bunun üzerine utancımdan kıpkırmızı kesildim. Yüzümü yere döndüm. Yüzündeki ifade çok değişikti. Bir daha böyle birşey istemiyorum dedi. Ve bu da benim dersleri ilk ve son defa aksatmam olmuş oldu.

0 Hisseler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Gibi Olabilir